Warsztat redukcji stresu

listopad 2019

W sobotę (23.11.2019 r.) organizowałam wraz z Karoliną (psycholog, korzysta z nurtów terapeutycznych opartych na uważności) warsztat redukcji stresu. Miał on na celu zapoznanie uczestniczek z naturalnymi metodami radzenia sobie ze stresem, odprężania umysłu i rozładowywania napięć w ciele. Wszystko po to, aby mogły wykorzystywać te metody podczas samodzielnych praktyk w domu, pracy i szkole.

Warsztat został przeprowadzony w przytulanej i klimatycznej Odnawialni dla Duszy i Ciała w Głogowie. Całe spotkanie było przeprowadzone w kameralnej i przyjaznej atmosferze, gdzie każda z uczestniczek mogła podzielić się swoimi odczuciami i zadać nurtujące ją pytania (ale też nie musiała, jeżeli nie miała na to ochoty).

Świadomość to podstawa

Moim zdaniem najważniejsza jest świadomość. Jeżeli wiemy, z czym mamy do czynienia, jak coś działa i w jaki sposób na nas wpływa, to możemy do tego dobrać odpowiednie narzędzia, aby radzić sobie w danej sytuacji. Im więcej takich zasobów mamy w zanadrzu, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu. Nie inaczej jest w kwestii stresu. Uważam, że aby konstruktywnie sobie z nim radzić, trzeba go najpierw dobrze poznać. Dlatego też pierwsza część warsztatów składała się z „pogadanki”. Opowiadałyśmy uczestniczkom o tym, co składa się na zdrowy styl życia, co to jest stres, jak działa, jak możemy go redukować oraz wyjaśniłyśmy, co to jest uważność. Już w trakcie tej części robiłyśmy krótkie ćwiczenia praktyczne oparte na identyfikacji źródła stresu, doznań płynących z ciała i wizualizacji.

Trening czyni mistrza

Uczestniczki korzystały również z przerwy kawowo-lunchowej z wegetariańskimi przekąskami. Po niej przyszedł czas na praktykę. Wspólnie ćwiczyłyśmy relaksujący, pełny oddech, uważność (formalną i nieformalną), medytację oraz różne techniki relaksacyjne. Ostatnia część byłą typowo relaksacyjna. Przedstawiłam na niej konkretne ćwiczenia i metody do wykorzystania w każdym momencie np. w ciągu dnia pracy oraz przeprowadziłam pełną sesję relaksacyjną (trening autogenny Schultza z elementami skupienia na doznaniach cielesnych). Jestem wdzięczna wspaniałej grupie za udział w warsztacie i tak pozytywne opinie. Dodają one energii do kolejnych działań. Już myślimy z Karoliną, gdzie zorganizujemy kolejne spotkanie, aby pomóc innym redukować codzienny stres 🙂