Sen jest ważny

Naturalny, głęboki sen jest najlepszym sposobem na regenerację organizmu. Właściwej długości i jakości jest niezbędny do utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia. Niedobór, oprócz sprzyjania wielu chorobom, wiąże się też ze spadkiem energii i motywacji do utrzymania innych zdrowych nawyków np. racjonalnego odżywiania, aktywności fizycznej itp. Natomiast zmęczenie związane z niewyspaniem, powoduje spadek koncentracji i zwiększa ryzyko wypadków przy pracy.

W tym kontekście warto pomyśleć zarówno o sobie samym, jaki i o swoich pracownikach. Przedstawiając im proste wskazówki, możemy wspomóc ich w utrzymaniu lepszego zdrowia. Tym samym poprawi się ich samopoczucie, zwiększy zaangażowanie, poprawi jakość pracy i zmniejszy ryzyko wypadków związanych ze zmęczeniem.

Prostym sposobem na przekazanie tej wiedzy małym nakładem kosztów jest zrobienie infografiki czy plakatu. Można również nie angażować środków pieniężnych i wysłać takie informacje mailem czy opowiedzieć o tym swoim pracownikom przy porannej kawie. Każda organizacja powinna dostosować sposób przekazywania wiedzy do preferencji swoich pracowników.

Dbajmy o to, aby spać odpowiednio długo i dobrze:

  • Osoby dorosłe (18-64 lata) powinny spać codziennie min. 7h (7-9h) – regularne niedosypianie (<7h) może sprzyjać zwiększeniu m.in. masy ciała, otyłości, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu, miażdżycy, obniżeniu odporności, potęgowaniu odczuwania stresu i depresji. Wiąże się to również z obniżoną wydajnością, koncentracją i zwiększonym ryzykiem wypadków.
  • Dobrze jest zawsze tak samo przygotowywać się do snu i kłaść się codziennie o tej samej porze – daje to sygnał organizmowi, że czas szykować się do nocnego odpoczynku i tym samym ułatwia zasypianie.
  • Spać w jak największej ciemności, unikać niebieskiego światła przed snem (ekrany telewizorów, komputerów, tabletów, smartfonów itp.) – jego oddziaływanie utrudnia wytwarzanie melatoniny (hormonu snu).
  • Spać z dala od sprzętu elektronicznego – ich oddziaływanie może pogarszać jakość snu.
  • Nie oglądać filmów, przeglądać mediów społecznościowych i nie czytać emocjonujących książek – pobudzają one organizm i podnoszą poziom kortyzolu (hormonu stresu).

Jeżeli mamy problemy z zasypianiem, możemy posiłkować się różnymi technikami relaksacyjnymi np. techniki oddechowe, trening autogenny Schultza, progresywna relaksacja mięśni trening Jacobsona) itp.

Tutaj znajdziesz darmową infografikę dotyczącą higieny snu pt.”jak spać, żeby się wyspać”

Literatura:

  1. Barret J. i in., ,,Recommended Amount of Sleep for a Healthy Adult: A Joint Consensus Statement of the American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society”, [w:] Journal of Clinical Sleep Medicine, Vol. 11, nr 6, 2015.
  2. Harvard Health Publishing, “Poor sleep linked to arterial buildup”, kwiecień 2019.
  3. Harvard Health Publishing, “The health hazards of insufficient sleep”, lipiec 2017.
  4. Zalecenia National Sleep Foundation.