Regularna aktywność fizyczna

To, że powinniśmy się więcej ruszać nie ulega wątpliwości. Nasze ciała nie są stworzone do siedzenia, a niestety właśnie to robimy przez większość dnia (szkoła, uczelnia, praca, jazda autem, oglądanie filmu itp.). Aktywność fizyczna wymieniana jest zarówno jako czynnik prewencyjny, jak i wspomagający leczenie chorób cywilizacyjnych, które są przyczyną ok. 71% zgonów na całym świecie.

Ruszać się można zawsze i wszędzie. Każdy ruch ma znaczenie! Wystarczy znaleźć jakąś formę aktywności, która będzie nam odpowiadać. Dobrze też, żeby była ona na świeżym powietrzu, bo dodatkowo dotlenisz mózg, zsyntetyzujesz witaminę D i się zrelaksujesz, dzięki kontaktowi z naturą.

Kilka faktów w pigułce:

  • 150 - 300 minut zalecany tygodniowy wymiar aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności. Przekroczenie 300 minut ma dla nas dodatkowe korzyści zdrowotne. Można zamienić to na 75-150 min. intensywnego ruchu lub na ich stosowną kombinację
  • 2x/tydzień min. 2 razy w tygodniu powinno się wykonywać ćwiczenia wzmacniające duże grupy mięśni np. klatki piersiowej, nóg, pośladków, pleców
  • 8 000 – 10000 zalecana liczba kroków w ciągu dnia dla osoby wykonującej siedzącą pracę. W tym przypadku nie ma jednak dokładnych wartości liczbowych. Ważne, aby ta liczba kroków przekraczała podstawową aktywność wynikającą z codziennych czynności.
  • 1x/1 godzinę przy pracy z komputerem przynajmniej raz na godzinę wstań, poruszaj się, przeciągnij, weź kilka głębokich, przeponowych oddechów, przejdź się po korytarzu, spójrz w dal przez okno (rozluźnia to oczy zmęczone pracą z ekranem)

Jeżeli chcesz zobaczyć w jaki sposób przedstawiłam powyższe dane na infografice, kliknij tutaj: Aktywność fizyczna w liczbach

Źródło:

Dane i zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO); U.S. Department of Health and Human Services. Physical Activity Guidelines for Americans, 2nd edition. Washington, DC: U.S. Department of Health and Human Services; 2018.